Forum Elitarna Szkoła Służb Ochrony DELTA w Łodzi. Nieoficjalne Forum. Strona Główna

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Elitarna Szkoła Służb Ochrony DELTA w Łodzi. Nieoficjalne Forum. Strona Główna -> Ciekawe artykuły
Autor Wiadomość
Marickowski
Administrator
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 53
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 14:05, 09 Lip 2007    Temat postu: Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop?

Garść drogich rad specjalistów Arrow
Cytat:

Najwspanialszy urlop pozostawi przykre wspomnienia, gdy po powrocie okaże się, że ktoś okradł nasze mieszkanie. Dlatego już przed wyjazdem pomyślmy, jak zniechęcić do pracy potencjalnego złodzieja.

Nie ma rozwiązań idealnych. Są jednak takie, które mogą włamywacza odstraszyć lub bardzo utrudnić mu „robotę”. – Sam fakt, że zaczniemy myśleć o zabezpieczeniu mieszkania, stanowi połowę sukcesu – mówi nadkomisarz Artur Falkiewicz z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Zaprzyjaźnij się z sąsiadem

Przed wyjazdem należy sprawdzić przede wszystkim zamki w drzwiach i oknach. Jeżeli nie działają poprawnie, powinny być jak najszybciej wymienione.

Jednak żadne nowości techniczne nie są tak skuteczne, jak dobry sąsiad. Zerknie, czy w pobliżu domu nie pojawiają się obce osoby. Wyjmie pocztę ze skrzynki i zbierze ulotki zostawiane na wycieraczce. Wieczorem zapali w mieszkaniu światło i włączy na chwilę telewizor. Ta zasada powinna działać w obie strony: sami również powinniśmy zatroszczyć się o mieszkanie sąsiada podczas jego nieobecności. Zadbajmy, aby w budynku nie było anonimowości; jeśli na klatce pojawi się osoba, której nie znamy, zapytajmy, kogo szuka. Taka czujność może zniechęcić złodzieja.

Pusto pod wycieraczką

Jeśli nie mamy kogoś, na kogo moglibyśmy liczyć, zainstalujmy w mieszkaniu programator, który będzie włączał światło o określonej godzinie.

Możemy przed wyjazdem porozmawiać z zarządcą domu. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie na ścianie budynku skrzynki na ulotki. Akwizytorzy nie będą wchodzić do środka, a pod drzwiami nie urośnie sterta świadczących o nieobecności gospodarzy reklamówek.

Pierwszym miejscem, pod które zagląda złodziej, jest wycieraczka. Nie zostawiajmy tam karteczek z wiadomością o dacie powrotu dla znajomych, ani tym bardziej kluczy. Nie zostawiajmy w mieszkaniu żadnych kosztowności ani pieniędzy. – Lepiej oddać je na ten czas do banku – radzi nadkomisarz Artur Falkiewicz. – Jeśli chcemy, aby przechował je znajomy, niech to będzie najbardziej zaufana osoba, a przekazanie przedmiotów powinno odbyć się za pokwitowaniem.

Którędy do środka?

Większość włamań odbywa się przez okna.To na nie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Unikniemy kosztownej wymiany szyb, jeśli zabezpieczymy je specjalną folią antywłamaniową. Jest ona odporna na przebicie i rozrywanie, a po naklejeniu nie widać jej z zewnątrz. Dobrym zabezpieczeniem są rolety antywłamaniowe lub kraty. Wybierzmy takie, które nie staną się „drabiną” na wyższe piętra.

Aby ustrzec się przed sforsowaniem drzwi, zakupmy solidne – antywłamaniowe. Przed wyważeniem będą je chronić specjalne bolce. Powinny być na tyle skuteczne, aby nawet po usunięciu zawiasów nie można było wyjąć skrzydła z ościeżnicy.

Drzwi muszą posiadać atesty i certyfikaty wydane przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB), Instytut Mechaniki Precyzyjnej (IMP) oraz Państwowy Zakład Higieny (PZH).

Jeśli zakup nowych drzwi jest zbyt dużym wydatkiem, możemy się zdecydować na nowy zamek (najbezpieczniejszy – klasy C). Przy jego zakupie otrzymamy kartę kodową, bez której nie można do nich dorobić kluczy.

Nowocześnie

Zarówno w okolicy okien, jak i drzwi możemy zamieścić czujnik ruchu. Jeśli ktoś będzie chodził po naszym mieszkaniu, natychmiast zostanie uruchomiony alarm. Już za kilkaset złotych możemy nabyć nowoczesne systemy alarmowe.

Dzięki specjalnym kamerom będziemy mogli obserwować mieszkanie, korzystając z internetu. Odpowiednio zaprogramowane rejestratory ruchu mogą wysyłać powiadomienia na telefon komórkowy lub e-mail.
– Jeśli trudno nam się zdecydować na konkretną firmę, skonsultujmy się z towarzystwem ubezpieczeniowym – radzi nadkomisarz Falkiewicz. – Tam na pewno będzie można uzyskać informację o sprawdzonych i polecanych producentach zabezpieczeń.

Pamiętajmy, że na włamania narażona jest także piwnica czy garaż. Drzwi do nich można chronić odpowiednią atestowaną kłódką wykonaną z trwałego materiału. Trudnością dla złodzieja będzie sforsowanie kłódki z zabezpieczonym przed przepiłowaniem pałąkiem.

Małgorzata Pałach-Rydzy

Słowo Polskie Gazeta Wrocławska


Warto zastosować przynajmniej część tych rad, by na urlopie cieszyć się wypoczynkiem...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Elitarna Szkoła Służb Ochrony DELTA w Łodzi. Nieoficjalne Forum. Strona Główna -> Ciekawe artykuły Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin